جلسه 4: آموزش اتصال هاست و دامنه با تنظیم DNS

در جلسه دوم و سوم نحوه خریداری دامنه و هاست را آموزش دادیم. همچنین معیارهای انتخاب یک دامنه و هاست با کیفیت را هم بررسی کردیم. در جلسه چهارم آموزش طراحی سایت با وردپرس آگرینو به شما نحوه اتصال هاست و دامنه را با استفاده از DNS آموزش خواهیم داد. با انجام این کار، سایت شما آماده طراحی کردن خواهد شد و وارد کار عملی خواهیم شد.

در 9 آذر, 1402 منتشر شدآخرین بروز رسانی: 19 اردیبهشت, 1403
نحوه اتصال هاست و دامنه با تنظیم DNS

آموزش اتصال هاست و دامنه با تنظیم DNS

در جلسه دوم و سوم نحوه خریداری دامنه و هاست را آموزش دادیم. همچنین معیارهای انتخاب یک دامنه و هاست با کیفیت را هم بررسی کردیم. در جلسه چهارم آموزش طراحی سایت با وردپرس آگرینو به شما نحوه اتصال هاست و دامنه را با استفاده از DNS آموزش خواهیم داد. با انجام این کار، سایت شما آماده طراحی کردن خواهد شد و وارد کار عملی خواهیم شد.

DNS چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟

DNS یا Domain Name System یک پروتکل کاربردی و مهم در شبکه‌های کامپیوتری است که وظیفه تبدیل نام دامنه به آدرس IP و بلعکس را بر عهده دارد. به عبارت دیگر، DNS به کاربران این امکان را می‌دهد تا با وارد کردن نام دامنه، به جای آدرس IP، به سایت مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. برای کاربران به خاطر سپاردن نام دامنه سایت از رشته عددی IP آسان‌تر است.

چگونه نیم سرورهای یک هاست را ببینیم؟

هنگامی که هاست خود را خریداری می‌کنید، داخل پنل کاربری سرویس خریداری شده اطلاعات مربوط به نیم سرورها (Name Servers) رو خواهید دید. بسته به هاست و سرویس که استفاده می‌کنید، مقادیر DNS متفاوت است. در عکس زیر می توانید یک نمونه از اطلاعات ارائه شده در پنل سرویس را مشاهده می‌کنید.

نیم سرورهای نمونه

برای اتصال هاست و دامنه نیاز هست که مقادیر نیم سرورها را کپی کنید. سپس وارد پنل دامنه خود شوید. در بخش بعدی هم نحوه اتصال هاست به دامنه بین المللی و هم ir را بررسی می‌کنیم.

نحوه اتصال هاست به دامنه‌های بین‌المللی

معمولا دامنه‌های بین المللی از طریق شرکت‌های واسط که معمولا همان شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب هستند ارائه می‌شود. بعد از خرید دامنه، از طریق پنل کاربری خود در آن شرکت وارد تنظیمات دامنه خود شوید. در تنظیمات وارد قسمت تغییر نیم سرورها (Name Servers) شوید. در این قسمت نیم سرورهایی که کپی کرده بودید را در قسمت های مربوطه وارد کنید. تمام، به همین راحتی دامنه و هاست شما به هم متصل شد.

در نظر داشته باشید پنل کاربری شرکت‌های مختلف شباهت زیادی با هم دارد و این روش تقریبا در تمامی شرکت‌ها یکسان است.

اتصال هاست به دامنه بین المللی

نحوه اتصال هاست به دامنه‌های ir

دامنه‌های کشوری هم به روش مستقیم و از سایت ایرنیک (nic.ir) و هم به روش غیر مستقیم از طریق شرکت‌های ارائه دهنده میزبانی وب خریداری می شود. در صورتی که دامنه را از این شرکت‌ها خریداری کرده اید، اتصال هاست با دامنه مشابه روش بالا است.

اگر هم دامنه را مستقیم از ایرنیک خریداری کرده‌اید، این قسمت را بخوانید. وارد پنل کاربری خود در ایرنیک شده و دامنه خود را از لیست دامنه‌های خریداری شده انتخاب کنید. روی دکمه ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک کنید. طبق عکس نیم سرورهایی که کپی کرده بودید را در قسمت مربوطه تایپ کنید.

نتیجه گیری و کلام آخر

اتصال هاست و دامنه کار آسانی است و با خواندن این آموزش و انجام دادن قدم‌های ذکر شده، می توانید این کار را انجام بدهید. نکته‌ای که هست این است که تعدادی از دامنه‌ها مانند دات آی را (ir) برای تنظیم شدن DNS نیاز به 12 تا 24 ساعت دارند. پس در انجام این کار صبور باشید.

در پایان این جلسه از آموزش رایگان طراحی سایت آگرینو با وردپرس نحوه اتصال هاست و دامنه را بررسی کردیم. برای آموزش‌های بیشتر همراه با باشید. در آخر اگر سوالی داشتید، حتما در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

میلاد سور
میلاد سور

هدف اصلی من نشر دانش با کیفیت و کاربردی در زمینه دیجیتال مارکتینگ است.

اشتراک گذاری
دیدگاه خود را بنویسید